Sivut

  • T E R V E T U L O A MEILLE
  • B L O G I Y H T E I S T Y Ö
Instagram facebook Pinterest

SISUSTUS & LIFESTYLE -blogi | www.marjakuja.fi

    • Etusivu
    • Bloggaaminen
    • DIY
    • Kirppislöytö
    • Leivonta
    • Piha
    • Remontti
    • Sisustus
    • Terassi
    • Viherkasvi

    Heipparallaa,

    Joulu on ohitse ja se sai muistelemaan ja laittamaan ylös millainen joulukoti meillä oli vuonna 2023. Harmillisesti minulla ei useinkaan ole järkkäriä kädessä vaan usein tulee laitettua helpommin kuvaa instagramiin kuin kirjoiteltua ja julkaistua blogiin.

    RYMSTEERAAJA ISKEE

    Kuten varmasti olette minua seuranneena huomanneet kuinka rakastan rymsteerausta ja tavaroiden siirtelyä. Olen tätä tehnyt pikku tytöstä lähtien. Huomasin kuinka sain itselleni kivan mielen tavaroita uudelleen järjestellessä ja tämä tapa on kulkenut mukanani koko ikäni. Oma koti on saanut tästä osansa ja Marjakujan blogiin olen tätä paljon kuvannut. Uudelleen järjestelyyn liittyy myös suursiivous ja pidän tätä samalla myös päänsiivouksena. Kun koti on järjestyksessä on helpompi elää elämää. 

    Jouluinen sängynpääty.
    Paperipussitähdet

    Siitä lumipallo efektistä missä joulukuuselle tein tilaa olohuoneessa. Monta huonekalua siirsin varastoon. Mutta en minun pientä työpöytää. Sen siirsin makuuhuoneeseen. Tiedän ettei välttämättä ole hyvä asia että on tietokone makuuhuoneessa, mutta istun siinä melko harvoin nykyään. Tai istuisin jos malttaisin.
    Ensin siirsin työpöytäni sängyn vasemmalle puolelle ja tämä toimi hetken hyvin. Meillä on tuossa seinässä tv ja katsomme iltaisin yhdessä jotain sarjaa ja minä en näe enää nykyään tekstejä näin kaukaa ilman silmälaseja.

    Makuuhuoneen ruskea joulusisustus.

    Joten nyt päätin kokeilla näin päin että työpöytä on sängyn oikealla puolella ja sänky on lähempänä tv:tä. Katsotaan kuinka tämä mahtaa toimia, koska tänään tämän paikan vaihdoin :)

    Makuuhuoneen vaaleampi joulusisustus.

    PIENI TIETOKONEPÖYTÄ MAKUUHUONEESSA

    Eli makuuhuoneessa siirsin sängyn melkein toiseen reunaan huonetta ja niin kuitenkin että on vielä hyvä tila kulkea sänkyyn ja pois. Aiemmin sänky oli monet vuodet keskellä makuuhuonetta ja nyt siirron vuoksi tila avautui aivan erilailla.
    No ensiksi sain tilan minun pienelle työpöydälle sekä tuolille. Ei läppäri paljoa enempää tilaa tarvitse. Enkä minä kirjottaessani postausta.

    Olen usein miettinyt kun tarvitsen jotain kaunista katseltavaa kun annan ajatusten juosta että vain kirjoitan. Siksi olen usein ikkunan edessä. Kokeilin olohuoneessa myös nurkassa olemista ja en saanut siihen makua.
    Nyt makuuhuoneen kaunis dahlia tapetti on myös inspiroinut kirjoittamaan ja kuvaamaan jälleen blogiin. Koska kyllä oma tila pitää olla kaunis. Lisäksi sain kauniin pioni kuvioisen hiirimaton joululahjaksi <3

    Musta Vittsjö työpöytä läppärille.

    Paperipussitähdet seinällä ja musta vittsjön työpöytä.

    JOULUKOTI

    Tähdet, tähdet. Ovat itselläni se mistä aloitan sisustamaan joulua, siitä todellinen joulunodotus saa alkunsa. Mutta myös kun alan keräämään joulua pois aloitan usein näistä tähdistä. Muualla on terävä kärkisiä tähtiä, paitsi makuuhuoneessa. Makuuhuoneessa on kolme itse tehtyä paperipussitähteä. Nämä ovat sopivan pehmeitä sängynpäädyssä roikkumaan ja näin nämä eivät häiritse yöunia.

    Olen vieläkin aivan fiiliksissä kuinka kaunis kukkatapetti voi sopia sisustukseen kuin sisustukseen. Hiukan pelkäsin näin jouluihmisenä että tämä ei toimi. Mutta kuten huomaatte toimihan se.
    Vieläkin voin vain katsella tätä kaunista seinää. Olen onnellinen että valitsin näin rohkeasti.

    IKEAN BESTÅ

    Sitten siirrytään olohuoneeseen. Jo muutaman vuoden palvellut tekokuusi näyttää kauniilta vain valkoisissa koristeissa. Samalla vaihdoin tv tason kokonaan valkoiseen tasoon. Tämä Ikean bestå taso on tästä monipuolinen kuinka ovia vaihtamalla tyyli muuttuu täysin. Olohuoneesta tuli paljon valoisampi kokonaisuus. Toki meillä vaihtui myös tuo korkea kaappi matalaan.

    Olohuoneen joulusisustus ikea bestå ruskea tv taso.
    Ikean bestå tummanruskea tv taso

    Olohuoneen joulusisustus valkoinen bestå tv taso.
    Ikean bestå valkoinen tv taso.

    Sitten siirrytään keittiöön. Siirsin pienen pyöreän pöydän olohuoneeseen ja jatkettavan mustan keittiöön. Näin mahduimme kaikki syömään jouluruokaa saman pöydän ympärille.
    Löysin vielä jouluksi ihanan ja (värikkään) Marimekon siirtolapuutarha pöytäliinan mutta siitä minulla ei ollutkaan kuvaa. Laitoin tuon värikkään sulkeisiin koska tämä on minulle aivan uutta että olen alkanut pitämään väreistä. Huih. Kaikki alkoi noista räsymatto astioista.

    Keittiön joulusisustus musta ruokailuryhmä.
    Joulupuuro kattaus

    Valoja ja valonlähteitä tykkään paljon laittaa jo marraskuusta lähtien. Ihan pimeän ajan karkottamiseksi. Tämä jotenkin helpottaa marraskuun ja joulukuun pimeää mustaa ajan selviämistä. Tämän vuoksi tunnelmointi on tärkeää.
    Mutta nyt kohti vuoden viimeisiä päiviä. Joten ollaan kuulolla ensi vuonna.
    Minut löytää parhaiten IG @marjakuja tule mukaan.
    Oikein ihanaa uutta vuotta <3
    Lue Lisää...
    Moikka,

    J O U L U K U U 
    Eikö ole mahtavaa <3

    No itse pureskelin muutaman viikon tuota roosan väristä sisustusta ja niin se sai vaihtua ja lähtöpassit tyttären kotiin. Iso paksu matto ja valkoturkkinen koira ei ollut paras yhtälö. Kaikki oli karvassa vaikka kuinka robotti pyrki putsaamaan lattioita karvoista. Tuntui ettei ollut tilaa hengittää. Vaikka näin omakotitalossa asuessa on mukava kun on lämmin matto jalan alla, oli se vähän nyt liikaa.

    Onneksi voi vaihtaa mieltä ihan vaikka joka päivä.

    Joulukodin sisustus.

    Joten päädyin valkoiseen. En ihan puhtaan valkoiseen muussa kuin sohvan päällisissä sekä joulukuusen koristelussa sekä verhoissa.
    Vaikka tykkään kovasti kuusesta pelkissä valoissa muutaman valkoisen koristeen siihen laitoin.

    Bauhaus tekokuusi koristeltuna valkoisin koristein.


    OLOHUONEEN JOULUTUNNELMA

    Joulusisustuksen tärkein sisustus elementti on joulukuusi. Tämä kuusi on ollut meillä muutaman vuoden. Kävin sen aikoinaan bauhaus ostamassa ja katsoin silloin että tämä missä on muutamaa eri vihreää olisi kivannäköinen ja ehkä eniten aito. Toki hyvä tarjous oli aika valttikortti. Aitoa tuosta ei saa mutta tämän jälkeen on allergia oireet kadonnut joten tämä taitaa olla ainut vaihtoehto jos mielin kuusen sisälle. Totta kai haluan ja haluan nauttia mahdollisimman pitkään.

    Ruokailutilan valkoinen pyöreä pöytä ja joulusisustus.


    RUOKAILUTILA

    Seuraavat kuvat kertovat parhaiten sen kuinka tyhjensin ja valaisin tilaa valkoisilla huonekaluilla. Toki molemmissa sisustuksissa on sitä mistä pidän, mutta vaihtelu on vain hyvästä. Mustat viitsjön huonekalut saavat nyt seisoa hetken varastossa. Vielä ruokapöydät vaihtoivat paikkaa olohuoneen ruokailutilan ja keittiön pöydän kanssa.
    Lipasto on siitä kiva kun päälle pystyy tekemään asetelmia ihan omaksi iloksi ja teeman mukaan ja myös muuttamaan niitä. Toki sain joulujulisteet seinälle. 

    Ruokailutilan valkoinen joulusisustus.

    Ruokailutilan musta sisustus.

    Toki joulukuusi tarvitsi tilan. Joten siitä se lumipalloefekti lähti pyörimään. Omaksi eduksi voin sanoa että silloin kun sisustus ei maksa mitään muuta kuin omaa vaivaa on se silloin myös hyödyllistä. Kaikki nurkat tulee käytyä läpi sekä putsattua kunnolla. Osin huonekalu valssi on myös energisoivaa koska kun nurkat pysyy vuodesta toiseen samanlaisena. Tämä tuo itselle sitä kaivattua muutosta. Kokeilua.

    Joulukuusi koristeltuna.

    Olohuoneen joulusisustus.

    Olohuoneen joulusisustus ja joulukuusi.

    olohuoneen joulusisustus ja takka.


    Tässä vielä kuvaa roosan värisestä sisustuksesta olohuoneessa. Pihalla ei ollut yhtään vielä lunta ja kiva auringonpaiste. Nyt on toisin.


    Mittari on näyttänyt melko korkeita pakkaslukemia nyt -15 astetta ja takkatuli on joka päiväinen ilo. Sohvalla on mukava katsella päivittäin jokin jouluelokuva. Nyt kun on niiden aika.
    Lue Lisää...
    Uudemmat
    Tekstit
    Vanhemmat
    Tekstit

    M A R I K A

    Photo Profile

    M A R I K A🌿 Henkilökohtainen blogi 🌿 L I F E S T Y L E Sisustus | Interior| 2nd hand|🌿 Rustic BOHO home |Red house | plants 🌿 Secondhand | Bohemianhome |🌿 DM marjakuja @ gmail.com🌿

    S E U R A A

    • facebook
    • instagram
    • pinterest
    • Blogit
    • bloglovin
    • twitter

    Blogitekstisuositus

    Makuuhuoneen DAHLIA tapetti

    Kaupallinen yhteistyö:  Aveo Tapetit Vihdoin tämä monen vuoden haave on toteutunut ja tämä muutos oli vielä ihanampi kuin uskalsin edes ikin...

    U U S I M M A T

    A R K I S T O

    • ►  2025 (5)
      • ►  huhtikuuta 2025 (1)
      • ►  maaliskuuta 2025 (2)
      • ►  tammikuuta 2025 (2)
    • ►  2024 (18)
      • ►  marraskuuta 2024 (1)
      • ►  syyskuuta 2024 (2)
      • ►  elokuuta 2024 (2)
      • ►  heinäkuuta 2024 (1)
      • ►  toukokuuta 2024 (2)
      • ►  huhtikuuta 2024 (3)
      • ►  maaliskuuta 2024 (4)
      • ►  helmikuuta 2024 (2)
      • ►  tammikuuta 2024 (1)
    • ▼  2023 (29)
      • ▼  joulukuuta 2023 (2)
        • JOULUKOTI 2023
        • OLOHUONEEN JOULUTUNNELMA
      • ►  marraskuuta 2023 (3)
      • ►  lokakuuta 2023 (3)
      • ►  syyskuuta 2023 (3)
      • ►  elokuuta 2023 (1)
      • ►  heinäkuuta 2023 (2)
      • ►  kesäkuuta 2023 (2)
      • ►  toukokuuta 2023 (3)
      • ►  huhtikuuta 2023 (1)
      • ►  maaliskuuta 2023 (3)
      • ►  helmikuuta 2023 (3)
      • ►  tammikuuta 2023 (3)
    • ►  2022 (40)
      • ►  joulukuuta 2022 (6)
      • ►  marraskuuta 2022 (2)
      • ►  lokakuuta 2022 (5)
      • ►  syyskuuta 2022 (6)
      • ►  elokuuta 2022 (1)
      • ►  heinäkuuta 2022 (2)
      • ►  kesäkuuta 2022 (2)
      • ►  toukokuuta 2022 (5)
      • ►  huhtikuuta 2022 (2)
      • ►  maaliskuuta 2022 (3)
      • ►  helmikuuta 2022 (3)
      • ►  tammikuuta 2022 (3)
    • ►  2021 (47)
      • ►  joulukuuta 2021 (4)
      • ►  marraskuuta 2021 (4)
      • ►  lokakuuta 2021 (3)
      • ►  syyskuuta 2021 (4)
      • ►  elokuuta 2021 (4)
      • ►  heinäkuuta 2021 (3)
      • ►  kesäkuuta 2021 (3)
      • ►  toukokuuta 2021 (6)
      • ►  huhtikuuta 2021 (4)
      • ►  maaliskuuta 2021 (3)
      • ►  helmikuuta 2021 (5)
      • ►  tammikuuta 2021 (4)
    • ►  2020 (70)
      • ►  joulukuuta 2020 (6)
      • ►  marraskuuta 2020 (6)
      • ►  lokakuuta 2020 (4)
      • ►  syyskuuta 2020 (6)
      • ►  elokuuta 2020 (4)
      • ►  heinäkuuta 2020 (5)
      • ►  kesäkuuta 2020 (7)
      • ►  toukokuuta 2020 (5)
      • ►  huhtikuuta 2020 (6)
      • ►  maaliskuuta 2020 (7)
      • ►  helmikuuta 2020 (8)
      • ►  tammikuuta 2020 (6)
    • ►  2019 (108)
      • ►  joulukuuta 2019 (9)
      • ►  marraskuuta 2019 (6)
      • ►  lokakuuta 2019 (7)
      • ►  syyskuuta 2019 (7)
      • ►  elokuuta 2019 (9)
      • ►  heinäkuuta 2019 (10)
      • ►  kesäkuuta 2019 (8)
      • ►  toukokuuta 2019 (10)
      • ►  huhtikuuta 2019 (10)
      • ►  maaliskuuta 2019 (11)
      • ►  helmikuuta 2019 (9)
      • ►  tammikuuta 2019 (12)
    • ►  2018 (119)
      • ►  joulukuuta 2018 (10)
      • ►  marraskuuta 2018 (15)
      • ►  lokakuuta 2018 (10)
      • ►  syyskuuta 2018 (11)
      • ►  elokuuta 2018 (11)
      • ►  heinäkuuta 2018 (9)
      • ►  kesäkuuta 2018 (10)
      • ►  toukokuuta 2018 (10)
      • ►  huhtikuuta 2018 (9)
      • ►  maaliskuuta 2018 (6)
      • ►  helmikuuta 2018 (9)
      • ►  tammikuuta 2018 (9)
    • ►  2017 (105)
      • ►  joulukuuta 2017 (13)
      • ►  marraskuuta 2017 (9)
      • ►  lokakuuta 2017 (8)
      • ►  syyskuuta 2017 (5)
      • ►  elokuuta 2017 (7)
      • ►  heinäkuuta 2017 (11)
      • ►  kesäkuuta 2017 (9)
      • ►  toukokuuta 2017 (11)
      • ►  huhtikuuta 2017 (12)
      • ►  maaliskuuta 2017 (9)
      • ►  helmikuuta 2017 (6)
      • ►  tammikuuta 2017 (5)
    • ►  2016 (85)
      • ►  joulukuuta 2016 (5)
      • ►  marraskuuta 2016 (8)
      • ►  lokakuuta 2016 (8)
      • ►  syyskuuta 2016 (6)
      • ►  elokuuta 2016 (7)
      • ►  heinäkuuta 2016 (8)
      • ►  kesäkuuta 2016 (7)
      • ►  toukokuuta 2016 (6)
      • ►  huhtikuuta 2016 (6)
      • ►  maaliskuuta 2016 (8)
      • ►  helmikuuta 2016 (8)
      • ►  tammikuuta 2016 (8)
    • ►  2015 (115)
      • ►  joulukuuta 2015 (10)
      • ►  marraskuuta 2015 (11)
      • ►  lokakuuta 2015 (8)
      • ►  syyskuuta 2015 (10)
      • ►  elokuuta 2015 (8)
      • ►  heinäkuuta 2015 (10)
      • ►  kesäkuuta 2015 (10)
      • ►  toukokuuta 2015 (12)
      • ►  huhtikuuta 2015 (9)
      • ►  maaliskuuta 2015 (6)
      • ►  helmikuuta 2015 (10)
      • ►  tammikuuta 2015 (11)
    • ►  2014 (38)
      • ►  joulukuuta 2014 (9)
      • ►  marraskuuta 2014 (8)
      • ►  lokakuuta 2014 (9)
      • ►  syyskuuta 2014 (5)
      • ►  elokuuta 2014 (7)

    T U N N I S T E E T

    sisustus (246) blogiyhteistyö (202) kirppislöytö (110) koti (104) kukka (83) olohuoneen sisustus (78) kesä (77) olohuone (75) terassi (72) ajatuksia (66) piha (66) syksy (62) kevät (61) pihahommia (61) joulu (58) leivonta (57) boheemi (56) bloggaaja (54) makuuhuone (54) oma elämä (54) leipominen (53) makuuhuoneen sisustus (52) joulunodotus (49) DIY (47) kierrätyskoti (46) remontti (46) bloggaaminen (43) puutarha (43) boho (42) remontointi (40) maali (34) talvi (34) PIHASISUSTUS (33) terassikalusteet (30) kattaus (28) tulppaani (26) kirpputori (21) blogi (19) elämäntapamuutos (19) kukkapenkki (19) joulukuusi (17) skandinaavinen koti (17) talo (15) huonekasvi (13) perenna (12) keittiöremontti (11) musta terassi (11) ruokailuryhmä (10) ruokapöytä (10) tunnelma (10) matto (9) joulukoti (8) petivaatteet (8) juhannus (6) pääsiäinen (6) autotalli (5) juuttimatto (5)

    U U S I M M A T

    • LONKAN TEKONIVELLEIKKAUS PÄIVÄKIRURGISENA TOIMENPITEENÄ
    • KOHTI LONKAN TEKONIVELLEIKKAUSTA
    • DIY rottinkituolin maalaus
    • Kun väliin tuli ELÄMÄ
    Marjakuja.fi

    S U O S I T U I M M A T

    • DIY rottinkituolin maalaus
    • DIY: BOHEEMIT PAPERIKORISTEET
    • Keittiön musta STALA allas ja rustic tamminen massiivipuutaso
    • A I K A mullanvaihdon
    facebook instagram pinterest bloglovin

    Created with by BeautyTemplates

    Takaisin alkuun