Sivut

  • T E R V E T U L O A MEILLE
  • B L O G I Y H T E I S T Y Ö
Instagram facebook Pinterest

SISUSTUS & LIFESTYLE -blogi | www.marjakuja.fi

    • Etusivu
    • Bloggaaminen
    • DIY
    • Kirppislöytö
    • Leivonta
    • Piha
    • Remontti
    • Sisustus
    • Terassi
    • Viherkasvi
    Heipparallaa,

    Vaikka kuinka monta kertaa olen meinannut etten saa leipoa herkkuja niin paljon kun sitä teen. Leivon iloon ja hyvittelen huonoja päiviä leipomalla jotakin herkkua. Tämä tapa on suurentunut tämän koronan aikana. Toki kun ilon aiheet ovat välillä melko tiukassa, kiitos moneen kertaan tulevan takatalven. Tykkään keväästä ja syksystä, joten lumien sulaminen on melko mahtavaa ja auringon paiste parantaa fiilistä.
    Kun koti on hullun myllyn kourissa, joka vielä pahenee. On meidän pääsiäinen melko laimea tänä vuonna.
    Onnistuin tiputtamaan Marimekon räsymatto kahvikupin ja istutin sitten siihen ohraa kasvamaan. Tämä on meidän ainut pääsiäiskoriste tänä vuonna. 


    KEVÄINEN APPELSIINIPIIRAKKA

    Appelsiini on melko sanoisinko vahva maku leivonnaisissa. Rakastan appelsiinin ja suklaan yhdistelmästä ja appelsiinimarmeladi on minun herkku yksistään. Ei nämä muut siitä piittaa. Silti päätin kokeilla appelsiinirahkan tekemistä pääsiäisleivonnaiseksi. Tämä kyllä sai peukut joten melkoisesta herkusta on kyse.
    Tämä helppo ja herkullinen ohje löytyi Olgan blogissa.
    Jos siis pidät helposta herkusta ja kotoa löytyvistä aineista kokeile ihmeessä.



    Appelsiinipiirakka

    Ainekset (12 annosta)

    4 dl
     vehnäjauhoja
    2 dl
    sokeria 
    2 tl
    leivinjauhetta
    150 g
    pehmeää voita tai margariinia
    1
    kananmuna
    1/2 dl
    maitoa 
    Täyte
    1 prk
    rahkaa
    1 dl
    sokeria
    2 tl
    vaniljasokeria
    1
    kananmuna
    2
    appelsiinia
    50 min
    {
    AKTIIVINEN  20 min
    PASSIIVINEN  30 min

    Tee näin:

    Tee ensin pohja.

    Sekoita kuivat aineet keskenään ja hiero sitten ne pehmeään voihin. Lisää lopuksi muna sekä maito. Levitä seos uunivuoan pohjalle.

    Tee seuraavaksi täyte.

    Sekoita rahkan joukkoon sokerit sekä kananmuna. Pese appelsiinit ja raasta niiden kuoret ohuesti (vain oranssi pintaosa kuoresta). Sekoita appelsiinikuoriraaste rahkaan. Levitä rahkaseos pohjakerroksen päälle.

    kuori ja siivuta appelsiinit ja levittele ne piirakan päälle.

    Paista kypsäksi 190°C / 170°c ( kiertoilma) n. puolen tunnin ajan.



    Lue Lisää...
    Heippa
    Lunta on jälleen satanut yön aikana. Eikö tämä talvi voisi jo väistyä kevään tieltä. Onneksi aurinko paistaa välillä ja näyttää kauniin sinisen taivaan. Kunnes taas alkaa satamaan jotakin :)

    Olen tänä vuonna hurahtanut melko syvälle vihersisustamiseen. Olen ostanut paljon uusia viherkasveja ja yrittänyt ymmärtää niitä ja niiden kasvuolosuhteita. Kirjoittelin pari kuukautta sitten aloittelijan viherbuumista ja kasveista joita meiltä silloin löytyi.

    Vihersisustamisen kasvun paikka

    Pari vuotta sitten kirjoittelin Orthex mullan vaihdosta mutta tämä pitäisi päivittää koska olen aivan uuteen kasvupohjaan tutustunut. Toki ruukkuina toimivat Orthexin ruukut vieläkin. Ja koska viherkasvini eivät kasva enää pelkässä mullassa. Tämä muutos oli todella hyvä ihan jo sen vuoksi että tapani on kastella liikaa ja tämä liikakastelu tappoi kasvien juuret. Nyt liika vesi pääsee valumaan pois ja tiedän jo painosta pitääkö kastella.

    KASVUN PAIKKA

    Sain Somessa.comin kautta yhteistyössä
    Otavan uuden kirjan KATARIINA VUORI: KASVUN PAIKKA ja huomaan kuinka samaistun tähän Silviaan. En aiemmin tiennyt mitään mistään ja tapoin kaikki vihertävän ympärilläni. Aivan systemaattisesti ja nyt huomaan kuinka pieni onnistumisen ilo on. Pitää vain lukea kirja loppuun nopeasti.

    Vihersisustamisen kasvun paikka


    En tiedä onko tämä sitä että minulla vain pitää olla jotain mistä pidän huolen. Lapset eivät tarvitse minua kokoaikaa. Työ vaatii veronsa ja voisi jopa sanoa että tämä harrastus ei onneksi ole se kallein. Toki jos lähdetään ostamaan jotain oikein eksoottisia viherkasveja niihin saa uppoamaan paljon.

    Joten koitan vielä niin kauan kun en ole varma omasta hoidosta tai niiden pärjäämisestä minun käsissä. En meinaa ottaa kovin suuria riskejä. Toki en aio tituleerata itseäni miksikään viherpeukaloksi koska sellainen en missään tilanteessa ole. Vaikka olen opetellut kasvupohjan mahdollisuudet, lannoitukset ja merilevät, suihkut, kastelut sun muut. Nautin todellakin siitä kun viirivehka tekee ensimmäiset kukat hoidossani. Aiemmin tämä kuoli muutaman viikon kuluttua kun toin tämän kotiin.

    Olen liittynyt melkoiseen määrään facebook ryhmiä ja niiden kautta oppinut monia nimiä viherkasveille. Se että opettelen näiden nimiä tarkoittaa myös sitä etten halua haalia ihan liikaa montaa erilaista.

    Vihersisustamisen kasvun paikka


    KIRPPARILTA SEKÄ NETISTÄ UUSIA ALKUJA

    POSLIINIKUKKA ELI HOYA
    joita minulla on nyt kolme erilaista. Nämä kaikki kolme alkua olen ostanut kirpparilta. Sillä ajattelin elävät minkä elävät. Pienet Orthexin ruukut löysin myös  2 eurolla kolme kappaletta ja nämä sopivat vallan hyvin rottinkisiin seinäamppeleihin keittiöön. Isoposliinikukka, Hoya carnosa joka on yleinen sekä pikkuposliinikukka Hoya bella sekä viimeisin löytöni nimeä kun kysyin Hoya ryhmästä voisi olla Hoya Pubicalyx ja kun aloin näitä googlettaa löysin verkkokaupan Oulusta  jossa myydään todella paljon erilaisia posliinikukkia. En edes tiennyt että näitä on näin paljon.

    KÖYNNÖSVEHKA ELI PHILODENDRON
    Nämä ovat myös uudet tuttavuudet ja nämä miellyttää itseä eniten ja melkoinen arsenaali kuuluu tähän sukuun. Monta erilaista ja tyylistä ja väristä lehteä omaavaa viherkasvia. Minulla on  Philodendron scandens Brazil sekä Philodendron painted lady sekä philodendron verrucosum sekä philodendron hastatum eli silver sword. Vielä löytyy myös Herttaköynnösvehka philodendron scandens .

    Vihersisustamisen kasvun paikka


    KULTA JA HOPEAKÖYNNÖS
    Olen uskonut että kultaköynnöstä on vain yksi kultaköynnös mutta näitähän on melkoinen määrä erilaisia. Minulta löytyy yleinen Epipremnum pinnatum N´Joy sekä yleinen hopeakönnös Scindapsus pictus Argyraeus. Kultaköynnöksestä olen saanut otettua onnistuneesti alkuja joita olen juurruttanut ja kun juuret ovat kasvaneet olen ne istuttanut. Kasvupohjana on multa, perliitti sekä kaarna.

    Neulavehka Rhadhidophora tetrasperma sain ilmaiseksi ihanalta ihmiseltä ja laitoin tämän amppeliin ja uutta kasvua on näkyvissä. Tämä monsteran näköinen on melko trendikäs viherkasvi ja tykätty. 

    PEIKONLEHTI ELI MONSTERA
    Peikonlehtiä löytyy erikokoisena suurin on monstera deliciosa. Sekä amppeliin laitoin aarnipeikolehti Monstera adansonii eli monkey mask ja uutta kasvua pukkaa. Siten minun kallein sijoitukseni värivirheellinen peikonlehti Monstera variegata juurellisen alun jonka istutin kasvupohjaan ja 
    nyt vain toivotaan että pystyn pitämään tämän hengissä.

    Vihersisustamisen kasvun paikka

    ALOKASIA ELI JUURAKKOVEHKA
    Ostin ison alokasia wentii marketista alennuksella  joka on nyt tehnyt monta uutta lehteä sekä pieni erikoisen näköisellä lehdellä oleva alocasia sanderiana on myös ale löytö.

    Mutta koitetaan silti pitää hyvää mieltä yllä. Minä poistun nyt lukemaan kirjaa loppuun sen verran kivalta tuo alku on jo vaikuttanut.
    Haittaako jos rakastaa enemmän viherkasvejaan kuin aviomiestään? 
    Tämä teksti on lainattu kirjan takakannesta :D
    Lue Lisää...
    Uudemmat
    Tekstit
    Vanhemmat
    Tekstit

    M A R I K A

    Photo Profile

    M A R I K A🌿 Henkilökohtainen blogi 🌿 L I F E S T Y L E Sisustus | Interior| 2nd hand|🌿 Rustic BOHO home |Red house | plants 🌿 Secondhand | Bohemianhome |🌿 DM marjakuja @ gmail.com🌿

    S E U R A A

    • facebook
    • instagram
    • pinterest
    • Blogit
    • bloglovin
    • twitter

    Blogitekstisuositus

    Makuuhuoneen DAHLIA tapetti

    Kaupallinen yhteistyö:  Aveo Tapetit Vihdoin tämä monen vuoden haave on toteutunut ja tämä muutos oli vielä ihanampi kuin uskalsin edes ikin...

    U U S I M M A T

    A R K I S T O

    • ►  2025 (5)
      • ►  huhtikuuta 2025 (1)
      • ►  maaliskuuta 2025 (2)
      • ►  tammikuuta 2025 (2)
    • ►  2024 (18)
      • ►  marraskuuta 2024 (1)
      • ►  syyskuuta 2024 (2)
      • ►  elokuuta 2024 (2)
      • ►  heinäkuuta 2024 (1)
      • ►  toukokuuta 2024 (2)
      • ►  huhtikuuta 2024 (3)
      • ►  maaliskuuta 2024 (4)
      • ►  helmikuuta 2024 (2)
      • ►  tammikuuta 2024 (1)
    • ►  2023 (29)
      • ►  joulukuuta 2023 (2)
      • ►  marraskuuta 2023 (3)
      • ►  lokakuuta 2023 (3)
      • ►  syyskuuta 2023 (3)
      • ►  elokuuta 2023 (1)
      • ►  heinäkuuta 2023 (2)
      • ►  kesäkuuta 2023 (2)
      • ►  toukokuuta 2023 (3)
      • ►  huhtikuuta 2023 (1)
      • ►  maaliskuuta 2023 (3)
      • ►  helmikuuta 2023 (3)
      • ►  tammikuuta 2023 (3)
    • ▼  2022 (40)
      • ►  joulukuuta 2022 (6)
      • ►  marraskuuta 2022 (2)
      • ►  lokakuuta 2022 (5)
      • ►  syyskuuta 2022 (6)
      • ►  elokuuta 2022 (1)
      • ►  heinäkuuta 2022 (2)
      • ►  kesäkuuta 2022 (2)
      • ►  toukokuuta 2022 (5)
      • ▼  huhtikuuta 2022 (2)
        • PÄÄSIÄISEEN KEVÄINEN APPELSIINIPIIRAKKA
        • VIHERSISISUSTAMISEN KASVUN PAIKKA
      • ►  maaliskuuta 2022 (3)
      • ►  helmikuuta 2022 (3)
      • ►  tammikuuta 2022 (3)
    • ►  2021 (47)
      • ►  joulukuuta 2021 (4)
      • ►  marraskuuta 2021 (4)
      • ►  lokakuuta 2021 (3)
      • ►  syyskuuta 2021 (4)
      • ►  elokuuta 2021 (4)
      • ►  heinäkuuta 2021 (3)
      • ►  kesäkuuta 2021 (3)
      • ►  toukokuuta 2021 (6)
      • ►  huhtikuuta 2021 (4)
      • ►  maaliskuuta 2021 (3)
      • ►  helmikuuta 2021 (5)
      • ►  tammikuuta 2021 (4)
    • ►  2020 (70)
      • ►  joulukuuta 2020 (6)
      • ►  marraskuuta 2020 (6)
      • ►  lokakuuta 2020 (4)
      • ►  syyskuuta 2020 (6)
      • ►  elokuuta 2020 (4)
      • ►  heinäkuuta 2020 (5)
      • ►  kesäkuuta 2020 (7)
      • ►  toukokuuta 2020 (5)
      • ►  huhtikuuta 2020 (6)
      • ►  maaliskuuta 2020 (7)
      • ►  helmikuuta 2020 (8)
      • ►  tammikuuta 2020 (6)
    • ►  2019 (108)
      • ►  joulukuuta 2019 (9)
      • ►  marraskuuta 2019 (6)
      • ►  lokakuuta 2019 (7)
      • ►  syyskuuta 2019 (7)
      • ►  elokuuta 2019 (9)
      • ►  heinäkuuta 2019 (10)
      • ►  kesäkuuta 2019 (8)
      • ►  toukokuuta 2019 (10)
      • ►  huhtikuuta 2019 (10)
      • ►  maaliskuuta 2019 (11)
      • ►  helmikuuta 2019 (9)
      • ►  tammikuuta 2019 (12)
    • ►  2018 (119)
      • ►  joulukuuta 2018 (10)
      • ►  marraskuuta 2018 (15)
      • ►  lokakuuta 2018 (10)
      • ►  syyskuuta 2018 (11)
      • ►  elokuuta 2018 (11)
      • ►  heinäkuuta 2018 (9)
      • ►  kesäkuuta 2018 (10)
      • ►  toukokuuta 2018 (10)
      • ►  huhtikuuta 2018 (9)
      • ►  maaliskuuta 2018 (6)
      • ►  helmikuuta 2018 (9)
      • ►  tammikuuta 2018 (9)
    • ►  2017 (105)
      • ►  joulukuuta 2017 (13)
      • ►  marraskuuta 2017 (9)
      • ►  lokakuuta 2017 (8)
      • ►  syyskuuta 2017 (5)
      • ►  elokuuta 2017 (7)
      • ►  heinäkuuta 2017 (11)
      • ►  kesäkuuta 2017 (9)
      • ►  toukokuuta 2017 (11)
      • ►  huhtikuuta 2017 (12)
      • ►  maaliskuuta 2017 (9)
      • ►  helmikuuta 2017 (6)
      • ►  tammikuuta 2017 (5)
    • ►  2016 (85)
      • ►  joulukuuta 2016 (5)
      • ►  marraskuuta 2016 (8)
      • ►  lokakuuta 2016 (8)
      • ►  syyskuuta 2016 (6)
      • ►  elokuuta 2016 (7)
      • ►  heinäkuuta 2016 (8)
      • ►  kesäkuuta 2016 (7)
      • ►  toukokuuta 2016 (6)
      • ►  huhtikuuta 2016 (6)
      • ►  maaliskuuta 2016 (8)
      • ►  helmikuuta 2016 (8)
      • ►  tammikuuta 2016 (8)
    • ►  2015 (115)
      • ►  joulukuuta 2015 (10)
      • ►  marraskuuta 2015 (11)
      • ►  lokakuuta 2015 (8)
      • ►  syyskuuta 2015 (10)
      • ►  elokuuta 2015 (8)
      • ►  heinäkuuta 2015 (10)
      • ►  kesäkuuta 2015 (10)
      • ►  toukokuuta 2015 (12)
      • ►  huhtikuuta 2015 (9)
      • ►  maaliskuuta 2015 (6)
      • ►  helmikuuta 2015 (10)
      • ►  tammikuuta 2015 (11)
    • ►  2014 (38)
      • ►  joulukuuta 2014 (9)
      • ►  marraskuuta 2014 (8)
      • ►  lokakuuta 2014 (9)
      • ►  syyskuuta 2014 (5)
      • ►  elokuuta 2014 (7)

    T U N N I S T E E T

    sisustus (246) blogiyhteistyö (202) kirppislöytö (110) koti (104) kukka (83) olohuoneen sisustus (78) kesä (77) olohuone (75) terassi (72) ajatuksia (66) piha (66) syksy (62) kevät (61) pihahommia (61) joulu (58) leivonta (57) boheemi (56) bloggaaja (54) makuuhuone (54) oma elämä (54) leipominen (53) makuuhuoneen sisustus (52) joulunodotus (49) DIY (47) kierrätyskoti (46) remontti (46) bloggaaminen (43) puutarha (43) boho (42) remontointi (40) maali (34) talvi (34) PIHASISUSTUS (33) terassikalusteet (30) kattaus (28) tulppaani (26) kirpputori (21) blogi (19) elämäntapamuutos (19) kukkapenkki (19) joulukuusi (17) skandinaavinen koti (17) talo (15) huonekasvi (13) perenna (12) keittiöremontti (11) musta terassi (11) ruokailuryhmä (10) ruokapöytä (10) tunnelma (10) matto (9) joulukoti (8) petivaatteet (8) juhannus (6) pääsiäinen (6) autotalli (5) juuttimatto (5)

    U U S I M M A T

    • LONKAN TEKONIVELLEIKKAUS PÄIVÄKIRURGISENA TOIMENPITEENÄ
    • KOHTI LONKAN TEKONIVELLEIKKAUSTA
    • DIY rottinkituolin maalaus
    • Kun väliin tuli ELÄMÄ
    Marjakuja.fi

    S U O S I T U I M M A T

    • DIY rottinkituolin maalaus
    • DIY: BOHEEMIT PAPERIKORISTEET
    • Keittiön musta STALA allas ja rustic tamminen massiivipuutaso
    • A I K A mullanvaihdon
    facebook instagram pinterest bloglovin

    Created with by BeautyTemplates

    Takaisin alkuun